google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
SohbetElit.Net
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı okuma
yorum sayısı 14 yorum

Agatha Christie


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sohbetelit/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Agatha Christie Christie dünyanın en tanınmış polisiye romanları yazarıdır. Eserleri 45 dile çevrilmiş olan yazarın kitap satışları milyarları bulmuştur. Kutsal kitaplar (Kuran ve İncil) ile Shakespeare’dan sonra en çok satan yazardır.
Agatha Miller, İngiltere’nin Torquay şehrinde 15 Eylül 1890’da doğmuştur. 1914 yılında Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden Archibald Christie ile evlenmiştir. 1928 yılında boşanan çiftin Rosalind adında bir kızları vardır.
Yarım yüzyıla aşkın süren yazarlık hayatında, 79 roman ve kısa hikâyelerden oluşan kitap yazmıştır. Ayrıca 25 Kasım 1952’de Londra’da perdelerini açan ve bugüne kadarki en uzun süreyle oynanan tiyatro eseri olan Fare Kapanı’nın da yer aldığı bir düzineden fazla oyuna imza atmıştır.
Christie’nin 1920’de yayınlanan ilk kitabı “The Mysterious Affair Style (Ölüm Sessiz Geldi)”, aynı zamanda meşhur kahramanı Belçikalı Dedektif Hercule Poirot’nun da yer aldığı ilk eseridir. Yazın dünyasının bilinen en ünlü karakterlerinden biri olan Hercule Poirot’yu yaratan Christie, bu kahramanını 33 romanı ve birçok kısa hikâyesinde kullanmıştır. Bir diğer kahramanı ise kadın karakter Miss Jane Marple’dır. Miss Marple’ı 1930 yılında yazdığı “The Murder at the Vicarage (Ölüm Çığlığı)” adlı romanıyla okurlarına tanıtmıştır. Her iki kahramanın da serüvenleri televizyon dizisi veya film olmuştur. 1974’de Doğu Ekspresinde Cinayet, 1957’de “Witness for the Prosecution (Beklenmeyen ?ahit)”, 1978’de Nil’de Ölüm en başarılı olan filmlerindendir. Agatha Christie ayrıca Mary Westmacott takma adıyla altı adet duygusal roman da yazmıştır. Aynı zamanda ikinci eşi Sir Max Mallowanile katıldığı arkeolojik kazılarla ilgili kitaplar da yazmıştır.
1971 yılında İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olan “Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı” nişanını almıştır. 12 Ocak 1976’da ölmüştür. (Kitap Yurdun’dan Alıntıdır.) evet sohbetelit.net ailesi
Agatha Christie en sevdiğim yazarlarin, başında geldiği için bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Egerki Agatha Christie romanlarını okumamış iseniz mutlaka okuyunuz. İnanın pişman olmazsanız. Özellikle polisiye roman severler için şiddetle tavsiye ediyorum. Sitemize Tüm Agatha Christie ve Kısacası okumayı seven herkesi bekliyoruz. www.sohbetelit.net sitemize Bilgisayar, Mobil uyumlu tüm cihazlardan giriş yapabilirsiniz. Sitemiz son derece kolay ve kullanışlıdır. Sitemiz üzerinden kelime ve soru cevap oyunları oynayabilir, Radyo odalarımız da kesintisiz müzik dinleyebilirsiniz. Hoşçakalın. Diğer linkli sitelerimiz.
www.sohbetelit.net
www.elitsohbet.net
www.sohbetbal.org
www.vatansohbet.net
www.tatlimsohbet.net
www.tatlimsohbet.org
www.chatc.net
www.elitfm.org
www.yasaksohbet.com

Bir önceki yazımız olan Artvin Sohbet başlıklı makalemizde Artvin, Artvin bedava sohbet ve Artvin chat hakkında bilgiler verilmektedir.

önceki sohbet yazısı
sohbet Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Yorumlar (14 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?