google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
SohbetElit.Net
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı okuma
yorum sayısı 15 yorum

Artvin Sohbet


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sohbetelit/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Artvin sohbet Merhabalar sohbetelit ailesi, bugün sizlerin hizmetine, Artvin Sohbet ve Chat odalarını açmaya karar verdik. Şimdi gelin Artvin ve Tarihinden bahsedelim. Artvin ve çevresi, genellikle zengin ve köklü, uygarlıkların yaşadığını söyleyebiliriz. Şehirin toprak yapısı, elverişsiz olduğu için, şehirde fazla arkeolojik çalışmalar yapılamamıştır. O yüzden tarifi geçmişi fazla bilinmez. Ama 1900’lu yıllarda Yusufeli ve Şavşat yörelerinde halkın bulduğu bakır baltaların MÖ 3000-4000 yıllarına ait olduğu sanılmaktadır.
Aynı yörede bulunan tunç baltaların 3000-2000 yıllarına ait oldukları bilinmektedir. M.Ö 10 bin ile 8 bin yıllarından kalma cilalı taş çağına ait insan izleri Artvin’de de bu çağlarda insanların yaşamış olduğu izlenimini vermektedir. www.sohbetelit.net ailesi bu guzel şehir de, ilk yaşayan devlet, biz Türkleri Ataları olduğu bilinen, Hurriler kavmidir. Zamanla başka devlet ve kavimLerin hüküm sürdüğü bu şehir, Bizanslılar yönetimine girmiştir. Daha sonra, Hz.Osman döneminde İslam orduları kumandana Mesleme Oğlu Habib Bizans’ı yenerek Şavşat -Ardanuç-Artvin’i ele geçirmiştir. Daha sonra sırayla, Abbasi Halifesi Harun Reşit ve Tuğrul bey tarafından feth edilmiştir. Daha sonrasında Büyük Selçuklu Devleti egemenliği altına girmiştir. www.sohbetelit.net ailesi,
Büyük Selçuklu Devletinin yıkıldıktan sonra Artvin Azerbaycan ve merkezli İldeniz oğlu Atabeyliğine bağlandı. 1263’te Kubilay Artvin’i ele geçirerek bu yöreyi İlhanlı topraklarına katmıştır. 1265’te Kıpçak Türkü olan Sark is bu yörede Çıldır Atabeyliğini kurmuştur. Daha sonra şehir, Osmanlı topraklınin himayesi altına girmiştir. Evet sohbet ailesi, artvin’in cumhuriyet döneminde ki yeride çok önemlidir. 1878-1918 ve 1918-1921 arası Rusya-Ermeni-İngiliz-Gürcü idaresinde kalan Artvin-Borçka Şavşat kazaları 7 Mart 1921’den itibaren 4 ay kadar Ardahan kazasına bağlanmıştır. İsmet İNÖNÜ’nün 25 Temmuz 1935 tarihindeki Artvin’i ziyaretinde durum kendisine iletilmiştir. Bunun üzerine hükümet 4 Kasım 1936’da kabul edilen 2885 sayılı kanun ile merkezi Rize olan Çoruh vilayeti kaldırıldı. Artvin Merkez, Hopa,Borçka, Şavşat kazaları ile evvelce Erzurum’a verilmiş Yusufeli Kazasını da alarak Artvin olan Çoruh İli teşkilatı kabul edilmiştir. www.sohbetelit.net ailesi, bu şehirin en önemli gezilecek ve gidilecek yerleri: Kaçkar dağları ve Karagöl sahara milli parkıdır. Şehirin başlıca yöresel yemeklerini sayacak olursak, Motrella, Lapurçen, puçuko, kara lahana, çinçar, hamsili pilav ve birçok yöresel yemeği mevcuttur. Artvin özellik halk oyunları ile de ön plana çıkar. başlıca halk oyunları arasında, Vazlıya horonu – Ahçik – Sertbasba – Öndört – Deli horon( Şavsat ve Artvin de ayrı ayrı oynanır.) Mendobarı – Ağırbar – Coşkun Çoruh – Daldalan – Arhavi canlısı – Sol ayak – Murgul masması – Birget – Sarı çiçek – Teşi – Açara ( Orta Batum ) – Karabağ – Atom – Hemşin – Hancer Barı – Uzan Dere – Cilvenoy – Konçari. Sayabiliriz. Evet Artivinli dostlarımız, Siz değerli kullanıcılarımız Artvin ve Artvin sohbet odalarına bekliyoruz, Sitemizde son derece seviyeli ve elit bir şekil de sohbet edebilir, yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Ayrıca oyun kanallarimiz da oyun oynayabilir, Radyo kanalımız da kesintisiz müzik dinleyerek, hoşça vakit geçirebilirsiniz. Hoşçakalın. Diğer site adreslerimiz..
www.sohbetelit.net
www.elitsohbet.net
www.sohbetbal.org
www.vatansohbet.net
www.tatlimsohbet.net
www.tatlimsohbet.org
www.chatc.net
www.elitfm.org
www.yasaksohbet.com

Bir önceki yazımız olan Antalya Sohbet başlıklı makalemizde Alanya, Antalya ve Antalya Chat hakkında bilgiler verilmektedir.

önceki sohbet yazısı
sohbet Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Yorumlar (15 Yorum)

 • Emeğinize sağlık..yaşanılacak sehir

 • Artvin her zaman gitmek istediğim yerlerden birisidir. Bu doğal güzelliklere sahip sehiri görmek en büyük hayallerim arasında. Ayrıca Artvin adina sohbet odası açılması da ayrı bir güzel olmuş başarılar.

 • Çok güzel bir yazı olmuş

 • Teşekkürler … sohbet sitesi ve tanıtım yazısı şahane olmuş bilmediğimiz bazı bilğileri edindik bildiğimiz bazı şeyleri de anımsama şansı bulduk umarım herkes beğenir ve kaliteli güzel sohbetin adresi olur güzel dostluklar arkadaşlıkların başlangıcı burda zemin bulur…

 • Vampirella

  Çok güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Gerçekten yaşanılacak bir yer.

 • Emeğimize yureginize sağlık çok gzl bi makale olmuş.

 • Yorumlarınız için teşekkür ederim..

 • Artvinli olarak sohbet sitesi açılması çok hoş gerçekten. Tebrık ederim

 • Milli turizmin önemini hissettiren bir tanıtım ile sohbet sitesinin aktifleştirilmesi gerçekten ilgi çekici ve de sitenin ismi (elitsohbet) ile müsemma bir yer olduğunu düşündürtücü..teşekkür ediyorum şahsım adına bu şekilde bir tasarım yapıldığı için.

 • Çok güzel bir sohbet odası. Tebrikler

 • Çok güzel

 • Yorum.

 • Öncelikle bu öngörülü yazıyı bizlerle paylaştığı için yüksek bir öngörüsü Olan Adminimiz e Teşekkürlerim i Sunuyorum.
  Ve de cümlelerim e Artvin şehrimizin geçmişi ve De Tanıtımı o kadar güzel olmuş ki Emeğe değer bir yazı lütfen okumadan geçmeyin Az çok bilgi Sahibi olalım çok da güzel bir Sohbet Sitesi mutlu olmanızı diler Admin e emeğine sağlık der sevgilerimle saygılarımla Hoş Sohbetler Dilerim….

 • Çok güzel bi makale olmuş emeğine sağlık inş rabbim güzel şehrimizi görmeyi nasip eder

 • İnşallah efendim.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?