google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
SohbetElit.Net
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı okuma
yorum sayısı 4 yorum

Balıkesir Sohbet

Balıkesir Sohbet Balıkesir ili de tarihe tanıklık etmiş şehirlerden birisidir ve oldukça zengin bir geçmişe sahiptir. Balıkesir’e giden herkesi gezip görmesi gereken tarihi yerler oldukça fazladır. Balıkesir’in tarihi yerleri, Balıkesir müzeleri, Balıkesir kaleleri, Balıkesir camileri, Balıkesir evleri, Balıkesir köprüleri ve Balıkesir’in diğer tarihi yerleri ile herkes tarafında gidip gezilecek bir şehirdir. Çamlık
Şehir kenarında şehre hakim bir tepedir. Çam ağaçları altında dinlenmek ve piknik yapmak mümkündür.Özellikle gece görünümü çok güzedir. Saha içinde bir adet Restaurant ve halı saha mevcuttur.

Atatürk Parkı
Şehrin merkezinde, çam ve çitlenbik ağaçları ile kaplı parkımız; gazinoları çocuk bahçeleri ve iki büyük havuzu ile geniş bir alana yayılmaktadır.İlimiz Kuvâ-yi Milliye Etkinlikleri ile Altıeylül Milli Fuarı etkinlikleri bu alan içerisinde yapılmaktadır. Atatürk Anıtı da park sahası içinde olup, 6 Eylül 1963’de tamamlanmıştır. Saat Kulesi
Saat Kulesi 1829 yılında Girit’li Mehmet Paşa tarafından İstanbul Galata Kulesi’nin benzeri olarak silindir şeklinde yaptırılmış idi. 1897 yılındaki deprem nedeniyle yıkılınca, 1901 yılında bugünkü şekliyle yeniden yaptırılmıştır. Kare prizma şeklindeki bina, beyaz kesme taş ile yapılmış ve kabartma işçiliklerle de süslü hale getirilmiştir.En üst kat kubbe ile örtülmüş ve büyük bir çan eklenmiştir. Buranın hemen altındaki katta ise dört yöne de birer saat konmuştur.

Şadırvan
Saat kulesinin yakınında yer almaktadır. 1908 yılında Ömer Ali Bey zamanında yapıldığı sanılmaktadır. Pembe granitten yedi sütuna oturan soğan şeklinde bir kubbe bulunmaktadır. Kemerlerle bağlı sütunların üzerinden yatay bir silme ve saçak yer almaktadır. Bazı tarih ve coğrafya kitaplarında Balıkesir’ in yerinde “Balak Hisar” veya “Balık Hisar” yazıldığı görülmüştür. Türklerin Orta Asya’ nın bir hatırası olarak, burada kurulan şehre “Balık Hisar”(Hisar Şehri) demiş olmaları da düşünülmüştür. Fakat bunu ispat etmek mümkün olmamıştır.

İbni Batuta ve diğer arap kaynaklarına göre , Balıkesir şehri Karesi Bey tarafından kurulmuştur. Karesi Vilayeti, 2. Meşrutiyetin ilanına müteakip, müstakil mutasarrıflık haline getirilmiş ve 1923 yılında, bir kanunla “Karesi” deyimi kaldırılarak “Balıkesir” sözü aynı zamanda Vilayetin de adı olmuştur. sohbetelit.net ailesi olarak hepinizi sitemize bekliyoruz. Hoşçakalın.

Bir önceki yazımız olan Radyo Tiyatrosu başlıklı makalemizde arkası yarın, chat ve Elit Sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

önceki sohbet yazısı
sohbet Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Yorumlar (4 Yorum)

 • Çok güzel bir site bayiLdim. Anlatımda çok iyi olmuş. Ellerinize sağlık.

 • chadlaq_prenses

  Süper..Çok qüzel bi ortam, çok beqendim..Herkesleri bekleriz..Dostuqun,sohbetin tek adresi..Emeklerinize saqlıkk..

 • yaşın kaç olduğuna bakmadan yaşaması zor şehirdir.
  vizontele’de denildiği gibi: “burayı seversen burası dünyanın en güzel yeridir. ama dünyanın en güzel yerini sevmezsen orası dünyanın en güzel yeri değildir”……
  Ayrıca :
  balıkesir biraz boğuk bir şehirdir, bir kaç yıl öncesine kadar bir kasabadan farksız olan bu şehir, gittikçe daha yaşanir, daha düzenli bir hale gelmektedir.
  En tatliş olan Höşmerim tatlısı ile de ünün e imza katmaktadır. ☺
  Bu güzel yazı da en iyi şekilde Tanımlamıştır bu güzel İlimizi. BAŞARISI YÜKSEK BİR YAZI TEŞEKKÜR EDER ELLERİNE SAĞLIK DERİM ADMİN.. ☺😊

 • güzel yazı

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?