google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
SohbetElit.Net
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı okuma
yorum sayısı 4 yorum

Bilecik Sohbet


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sohbetelit/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Bilecik Sohbet Merhaba, sevgili www.sohbetelit.net kullanıcıları, bugün sizlere, Bilecek tarihi ve Bilecik Sohbet hakkında anlatım yapmaya çalışacağız. Bilecik tarihi boyunca, birçok kavim ve uygarlığa sahip olmuştur. Bilecik kayı boyunun, orta Asya’dan 400 çadırla gelip, söğüt ilçesinde, Osmanlı Devleti’nin kuruluş merkezinin yaptığı, değerli bir ilimizdir. Bilecik Sohbet ailesi, peki tarih öncesi Bilecige gidelim . Bilecik’te ilk yerleşim MÖ 3000’li yıllara dayanmaktadır. Anadolu’da Tunç Çağına geçiş sürecinde önemli bir yeri olan Bilecik’ten MÖ 3000’lerde tunç yapımı için kalay çıkarıldığı bilinmektedir.İlin bilinen en eski isimleri Agrilion ve Agrillum’dur.Daha sonraki dönemlerde Bilecik Bizans İmparatorluğu sınırları içine giren bir yerleşim yeri olmuştur. Doğu Roma (Bizans) döneminde şehir Belekoma ismiyle anılıyordu. Bilecik o zaman, şimdiki Bilecik’in doğusunda, Hamsu ve Tabakhane derelerinin oluşturduğu vadiler arasındaki bir kaya çıkıntısı üzerine inşa edilen kale çevresinde kurulmuştu. Bilecek için antik çağlardan bahsedecek olursak, Bilecek sohbet ailesi, bu kentin için yapılan araştırmalarda, antik bir bulguya rastlanmamıştır. Bilecik en büyük özelliği, Osmanlı Devleti’nin kuruluş yeri olmasıdır, zaten kentin ismink duyduğumuz anda akla gelen ilk şey de budur. Bilecek Sohbet ailesi, Bileceğin Cumhuriyet tarihinde de yeri oldukça önemlidir. Kurtuluş savaşı, I. İnönü, II.inönü, savaşların da önemli yerlere sahiptir. Bilecik Halkı Kurtuluş Savaşına tüm varlığı ile katılmış, gerek milis kuvvetleri ve gerekse düzenli ordularımıza onbinlerce evladını vermiştir. Bilecik, Kurtuluş Savaşından yanmış-yıkılmış, tam bir enkaz halinde çıkmıştır. 1920’lerde 12.000 olduğu tahmin edilen şehir nüfusu, savaştan sonra 4.000’e inmiştir. www.sohbetelit.net ailesi, bileceğin tarihini elimizden geldiği kadar anlatmaya çalıştık. Peki Bu güzel şehirin, yöresel yemekleri ve gezilecek yerleri nereleridir. Gelin simdi sizlere bunları anlatmaya çalışalım. Beslenmede, tahıl türleri ilk sırayı alır. İl’e özgü yemeklerin çoğunluğunu hamur işleri oluşturur. Yöre halkının bir bölümü ekmeğini kendisi pişirir. Pide, bükme, hodalak fırında pişirilen ekmek türleridir.
Ayrıca yeni sönmüş ocağın kıvılcımlı küllü ateşine gömülerek yapılan kömme diye adlandırılan bir tür ekmek de yapılmaktadır.
Yöre halkı makarna,tarhana,kuskus,erişte gibi yiyecekleri de kendisi hazırlar.Bilecik’te,kentsel beslenme biçimleri giderek etki alanını genişletmektedir.Ancak,geleneksel beslenme düzeni ve özgün yemekler,ağırlığını korumaktadır.Büzme,nohutlu tavuklu mantı,keşkek,ovmaç çorbası, mercimekli mantı,kesme hamur,saçta yufka böreği, yağlı yufka, su böreği,keklik kebabı güveç, kuru fasülye, kuskus pilavı, piruhi, samsı, pancar pekmezi, saç kebabı, köpük helvası, hoşmerim, kıtırcı helvası, karacaoğlu helvası, cevizli üzüm sucuğu, mantı, kavurma ;Bilecik’e özgü yemeklerin başlıcalarıdır. Bilecek Sohbet olarak, geldiğiniz zaman gezilecek yerleri sizlere sayalım, Şeyh Edabali türbesi, Bilecik saat kulesi, Bilecik müzesi, zincirli kaya. sohbetelit.net ve Bilecik Sohbet ailesi, elimizden geldiği kadar sizlere bu güzel sehiri anlatmaya çalıştık. Amacımız bu güzel şehirin insanlarini, güzel bir sohbet platformu olan www.sohbetelit.net sitesinde toplayıp, huzurlu ve keyifli sohbet ortamı oluşturmak. Sitemize Bilgisayar ve her türlü, mobil uyumlu cihazlar dan, kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Hepinizi Bekliyoruz. Hoşçakalın..

Bir önceki yazımız olan Mutlu Yaşam başlıklı makalemizde chat, mobil chat ve mobil sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

önceki sohbet yazısı
sohbet Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Yorumlar (4 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?