google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
SohbetElit.Net
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı okuma
yorum sayısı 9 yorum

Bingöl Sohbet


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sohbetelit/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Bingöl Sohbet İlimiz Anadolu’nun düşman istilası görmeyen bölgelerinden birisidir. Bingöl’ün tarihi daha çok komşu illerin tarihi incelenerek çıkarılmıştır. Erzurum, Erzincan, Diyarbakır, Bitlis, Ahlat, Van ve Tunceli şehirleri eski devirlerde bir beyliğe veya hükümdara başşehir olmuştur. Bingöl daha çok bu beyliklere bağlı otlak olarak tutulmuştur. Şimdiye kadar Bingöl ili sınırları içinde bir şelıir kalıntısına rastlanmaması bunu doğrular. Tarihçi Heredot bir eserinde Anadolu’yu bir takım bölgelere ayırarak bugünkü Muş, Diyarbakır ve Bingöl illerinin bulunduğu bölgeye “ KOMOJEN” ismini vermiştir. Bingöl ili Osmanlı Devleti zamanında komşu illere bağlı olarak idare edilmiş, ancak Cumhuriyet devrinde bir il haline gelmiştir. 1514’de Yavuz Sultan Selim Bingöl’ün kuzeyini, Erzincan, Tercan ve Erzurum’u Osmanlıların hakimiyetine sokmuştu.
Çapakçur beylerinden Süleyman Bey, Osmanlıların egemenliğini kabul ederek, Çapakçur(Bingöl) Osmanlılara geçti. Cumhuriyetin ilanından sonra 1926 yılında Elazığ 1929 yılında da Muş illerine bağlanan Bingöl, 1936 yılında Vilayet olmuştur.1945 yılında da İl Merkezi olan Çapakçur’un adı Bingöl olarak değiştirilmiştir.
İl sınırları içinde arazi oldukça engebeli ve yüksektir.Denizden ortalama yüksekliği 1250 metreyi aşar.Dağlar çok geniş bir alan kaplar.Bingöl dağlarının yapısında genellikle bazalt ve andezitler bulunur.Bu püskürük kütle tabandaki tortul tabakaları örtmüştür. Bingöl Sohbet ailesi şimdide Bingöl’de gezilecek yerler den bahsedelim, yüzen ada, Sebetiras kalesi, Kral Kızı Kalesi, Kiğı Kalesi, Çır Şelalesi, Kös Kaplıcaları, Yolçatı Kayak Merkezi, Sülbüs dağı, bal kaymak evleri.. şimdide Bingöl Sohbet olarak, Bingöl’un yöresel yemeklerinden bahsedelim. Bingöl’ün meşhur yemekleri…Yöre ürünlerine dayanan Bingöl mutfağında yemeklerin çoğu bulgur, ayran, süt, et, çökelek ve yenilebilir bitkilerden yapılmaktadır. Gömme, Ayran çorbası, Mastuva, Tutmaç Çorbası, Sorina pel, Keldoş, olarak sıralayabiliriz. Evet www.sohbetelit.net ailesi, Sizleride açmış olduğumuz Bingöl Sohbet odalarına bekliyoruz. Sitemize Bilgisayar ve mobil uyumlu tüm cihazlardan kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Ayrıca Oyun kanallarimiz da çeşitli oyunlar oynayabilir, Radyo kanalımız dan, 7/24 müzik dinleyebilirsiniz. Hepinize hoş sohbetler dileriz..
Diğer linkli sitelerimizi de sizlerle paylaşmak istiyoruz.
www.sohbetelit.net
www.elitsohbet.net
www.sohbetbal.org
www.vatansohbet.net
www.tatlimsohbet.net
www.tatlimsohbet.org
www.chatc.net
www.yasaksohbet.com
www.elitfm.org
Hepinizi bekliyoruz, siz varsınız bizler de varız. Hoş sohbetler dileriz.

Bir önceki yazımız olan 18 Mart Çanakkale Zaferi başlıklı makalemizde 18 Mart, 18 Mart Çanakkale şehitleri ve 18 Mart Çanakkale Zaferi hakkında bilgiler verilmektedir.

önceki sohbet yazısı
sohbet Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Yorumlar (9 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?