google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
SohbetElit.Net
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı okuma
yorum sayısı 3 yorum

Burdur Sohbet


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sohbetelit/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Burdur Sohbet $ehrin adının kaynağıyla ilgili çe$itli söylentiler vardır.

bir söylentiye göre: bugünkü burdur kentinin bulunduğu yerin yakınlarına ilkçağda bizanslılar “polydorion” adlında bie yerle$im yeri kurmu$lardı. bu isim zamanla “polydor” ve sonrasında burdur’a dön$mü$tür.

bir ba$ka söylentiye göre: bu kente göllerinin çok olmasından dolayı eskiden “limonobraia” denilmi$tir ve bu isim zamanla “limiobrama” ve sonunda burdur halini almı$tır.

bir ba$ka söylentiye göre: anadolu selçuklu sultanlarından biri rüyasında atalarından birini görür. bu ki$i sultana “-sonun da bu toprakların hepsi senin olacaktır. hemen atını sür ve biz sana dur diyene kadar git.” der. sultan da vakit geçirmeden atına atlar fetihlere giri$ir. ilerlerken gaipten “burada dur !” diye ses gelir. rüyasını hatırlayan sultan durduğu yerde hemen bir kasaba kurdurur ve kasabaya “burada dur”a dayanılarak burdur ismi verilir.

bir ba$ka söylentiye göre: türkmenlerden kınalı oymağı buraya konunca doğasının güzelliğine hayran kalarak “cennet buradadır” demi$tir. buradadır sözcüğüde zamanla burdur halini almı$tır. dünya tarihinde çok önemli bir yere sahip yurdumun şirin bir şehri.

burdur dünya üzerinde en eski yerleşim yerlerindendir. anadolunu en eski misafirleri hititler m.ö. 2000 lerde burdur ve çevresinde yerleşmişlerdir. daha sonra sırasıyla frigyalılar lidyalılar ve kısa bir süre persler bölgeye hakim olmuşlardır. büyük iskenderin istilasıyla makedonya ya dahil olmuş, iskenderin ölümüyleyse selevkos devleti içinde yer almıştır. m.ö. 183 te roma imparatorluğunun, 1071 malazgirt zaferinden sonra selçuklu devletinin toprağı olmuştur.

1391 de yıldırım bayezid tarafından osmanlı imparatorluğuna dahil olana dek hamidoğulları selçuklular ve ilhanlılar burdura hakim olmuşlardır.

1402 de timur tarafından alınması dışında günümüze kadar hiçbir devletin himayesine girmemiştir. her ne kadar birinci dünya savaşı sonrası italyanlar burduru işgal ettiklerini duyursalarda burdur fiilen hiçbir zaman işgal edilememiştir. ufacık ama şirin mi şirin bir ilimiz. kendinizi torosların ortasında bir düzlükte buluyorsunuz. arasta diye gitmek istediğiniz yer sizi hayal kırıklığına uğratsa da taş oda, baki bey konağı, ulu cami ve saat kulesi bu hayal kırıklığını toparlayabiliyor. insanları çok sıcakkanlı olup baki bey konağı’nda şakir abi’nin yaptığı çörek otlu kahveden mutlaka içmelisiniz. ayrıca konağı gezdiren ahmet bey’in ebru çalışmalarını da görebilirsiniz. konakları gezmek ücretsiz. şaşırtıcı ama gerçek. yazın gelen turist kafileleri de ücretsiz geziyor sanırım. yerli halkımız ücretsiz gezebilir ama gelen turistlerden bir miktar alınması gerekiyor diye düşünüyorsunuz. konakları gezerken ne varsa eskilerde varmış hissine de kapılıyorsunuz.öğrenci şehri olup sokaklarını öğrenciler hareketlendiriyor. deniz aşığı iseniz bir iki günün ardından sıkılıbilirsiniz. alaca kumaşının örneklerini muhakkak görmelisiniz ve bir iki parça alaca alırsanız hiç de fena olmaz. www.sohbetelit.net Burdur Sohbet odaları, hepinizi bekliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Seni seviyorum başlıklı makalemizde Ask, chat ve EdmondDantes hakkında bilgiler verilmektedir.

önceki sohbet yazısı
sohbet Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Yorumlar (3 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?