google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
SohbetElit.Net
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı okuma
yorum sayısı 5 yorum

Çanakkale Sohbet


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sohbetelit/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Çanakkale Sohbet evet sevgili sohbetelit.net ailesi bugün sizlere Çanakkale Hakkındaki makalemizi yazmak istiyoruz. Elimizden geldiği kadar bugün güzel şehiri sizlere anlatmaya çalışacağız.
mitolojiye göre bilinen ilk güzellik yarışmasının yapıldığı, bu yarışmada bilinen ilk rüşvetin verildiği, bilinen ilk savaş hilesinin yapıldığı yer.

bununla birlikte; tarihin her çağında stratejik ve önemli bir yer olmuş; ticaret, kültür, medeniyet ve güvenlik alanlarında önemini hiç kaybetmemiştir.

gelmiş geçmiş en büyük kahraman mustafa kemal atatürk, tarih sayfalarına girmeye burada başlamış, adını burada -vatan uğruna canını feda eden 250.000 şehit, onbinlerce gazi ile birlikte- bir destan yazarak duyurmuştur.

1915-1916 yıllarındaki bu kanlı mücadeleden 3 yıl sonra başta ingilizler olmak üzere müttefik güçlerce işgal edilmiş ve tarafsız bölge ilan edilmiştir. misak-ı milli kararlarına aykırı bu uygulamayı sona erdirmek ve çanakkale’yi ait olduğu ülke topraklarına katmak için başkomutanı gazi mustafa kemal atatürk olan türk ordusu çanakkale’deki tarafsız bölge sınırına kadar gelmiştir. türklerle savaşmak istemeyen ve çekilen diğer müttefiklerine inat ingiltere ile bu toprakları ve boğazları bırakmamakta ısrar etmiş ve yeni bir savaşın eşiğine gelinmiştir.

sonrasında mudanya mütarekesi ve londra barış konferansı ile işgalcilerden kurtulan çanakkale, her yurttaşın gönlünde bir kahramanlık ifadesi olarak yaşamaktadır.

ancak; türkiye cumhuriyeti için bu derece önemli toprak parçası her zaman ikinci plana atılmış, sadece zafer edebiyatı yapılırken adından bahsedilmiş, hiçbir zaman hakettiği ilgiyi bulamamıştır.

iliman bir kasim ögleden sonrasi gidildiginde, ilk genclige dair ne varsa hesaplasacak; sukunetiyle bir bir üzerinize salan eski yagmurlarin sehri. insanlari direngen bir hüznü getirmisler bu günlere; sakin bir hos geldiniz tadinda tüm yerellik. zamana karsi bir kösede direnmis en huzurlu kara parcalarindan. tarihi, müzeleri, yesilligi, düzlügü, denizi, islatmayan yagmuru…aynali carsinin yeni hali biraz kiriyor hayalleri, ama hemen civardaki en iyi peynir tatlisi yapan köylü amcada soluk alirsaniz damaginiz senleniyor. feribot yaninda bir cok balik lokantasi var. yalova isimli restoran oldukca iyi.

sonucta iki gün gecirip, maziye dalmak icin uygun bir yer. yagmuru islatmasa da, ruh yikaniyor.

Bir önceki yazımız olan Kurtlar Vadisi Ne Zaman Başlıyor başlıklı makalemizde Kurtlar vadisi, kurtlar vadisi Filistin ve Kurtlar vadisi gladio hakkında bilgiler verilmektedir.

önceki sohbet yazısı
sohbet Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Yorumlar (5 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?