google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı okuma
yorum sayısı yorum yok

Hercule Poirat Kimdir


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sohbetelit/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Hercule Poirat Kimdir bir olayı kafaya taktığı zaman çözmeden asla bırakmayan belçikalı. gittiği her yerde, ingilizler’e fazla gelen gösterişli dış görünüşü nedeniyle önce antipatiyle karşılanır, sonra kim olduğu öğrenilir ve kendisine bütün kapılar açılır. ancak yaşı ilerledikçe yeni nesiller kendisini pek tanımamakta, o da bu duruma çok içerlemektedir.

fazlasıyla kendini beğenmiş olması bazen sadık dostu hastings’i bile delirtir, bir nevi merhametli ve dışa dönük dr house denebilir kendisi için, çünkü poirot’yu da olaylara çeken tek koşul, cinayetin esrarengiz olmasıdır, sıradan vakalarla asla ilgilenmez.

diğer dedektiflerden adalete bakışıyla ayrılır; poirot için adalet ve kanun aynı kapıya çıkmaz, çoğu zaman kendi adaletinin yerine gelmesi için kanunu alenen çiğner. adalet sadece bir suçluyu yakalamak değildir, toplumsal düzenin korunmasını sağlamaktır düstüruyla hareket eder.

sonuca vardığında, yani cinayeti çözdüğünde, poirot adaletini uygulamak için üç farklı araç kullanır.

birincisi, ortada ahlaki açıdan karmaşık bir durum yoktur. cinayetten hazzetmediğini her fırsatta söylemekten hoşlanan poirot katili bulmuştur, katil kötü biridir, yasaların dediği olur. katil sahneden çekilir ve toplumsal düzen yeniden kurulur.

ikincisi, katili bulmuştur, onu kanuna teslim etmiştir ancak asıl suçlu dışında diğer karakterlerin işlediği yan suçlar da vardır. poirot bu durumda eğer kişinin bunu mecburiyetten yaptığını veya pişman olduğunu farketmişse, üstünü örter, ve hatta babacan tavsiyelerde bulunur. ancak kişinin bu suçu alışkanlık haline getirdiğini veya kötü biri olduğunu düşünmüşse, ona aba altından sopa gösterir ve onun bir daha bunu tekrarlamasını engeller.

üçüncüsü, cinayet çözülmüştür ama ortada ahlaki açıdan karmaşık bir durum vardır; ya katilin cezalandırılması imkansızdır ya cinayet aslında cinayet sınıfına girmeyecek kadar gereklidir yani poirot’nun gözünde bir nevi idam cezasıdır ya da katilin cezalandırılması masum üçüncü kişilerin çok fazla zarar görmesine yol açacaktır. poirot, adalet yerine geldiğinde sadece suçlunun cezalandırılmasını, masumların zarar görmemesini ister, bu durumlarda yasaları uygulamak yerine üçüncü bir yol bulur. www.sohbetelit.net ailesi evet sizlere elimizden geldiği kadar Hercule Poirat’i anlatmaya çalıştık. İnşallah faydalı olabilmisizdir.

Bir önceki yazımız olan Siirt Sohbet başlıklı makalemizde Siirt, Siirt Chat ve Siirt Sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

önceki sohbet yazısı
sohbet Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?