google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı okuma
yorum sayısı yorum yok

Ordu Sohbet


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sohbetelit/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Ordu Sohbet www.sohbetelit.net ailesi bugün sizlere ordu ilimizi anlatmaya çalışacağız.
yüzölçümü : 6.001 km²

nüfus : 830.105 (1990)

il trafik no : 52

doğanın tüm güzelliklerinin cömertçe sergilendiği bir belde olan ordu, deniz turizmi imkanları bakımından doğu karadeniz bölgesinde en şanslı il durumundadır.

bölgenin en temiz kumu ve bölgenin en uzun kıyı şeridine sahiptir. kıyı şeridinde, birbirinden güzel koylar, doğal ve sağlıklı plajlar ve çeşitli mesire yerleri mevcuttur.

yeşil ile mavinin hünerlice kucaklaştığı şehri; şair şu dizelerle anlatmaya çalışmıştır.
ben ordu’yu anlatırken bütün şiirler susar
elvan elvan bir sis alır başımı
tenim yağmur olur gökyüzünde
ruhum çocuklaşır ninni ninni
dalgalanır bu masal denizinde.
peştamalın moru kıskanır diye
ben ordu’yu anlatırken söyleyemem
bin bir tonda o yemyeşil kuşağı
incir dalında, yosun kuytuda
emine kız gözlerinde söyler
oysa yedi ton yeşil kokar ordu sokakları.
aslen sumerce bir kelimeymiş.
” umman denizi’ne inen, dünya üzerindeki ilk zeki varlıklar sonra mezopotamya’ya doğru ilerlediler. bataklıklar, günümüz kıyı şeridinden çok daha içerilere doğru uzanmaktaydı. orada, bataklıkların tam kenarında, gezegenimizdeki ilk yerleşimlerini kurdular.
oraya e.ri.du (“pek çok uzakta kurulan ev”) adını verdiler. ne kadar uygun bir ad!
bugün hâlâ, farsça ordu terimi “kamp kurma” anlamına gelmektedir. bu, anlamı bütün dillerde kök salmış olan bir kelimedir. meskûn dünya almanca erde, eski yüksek almanca erda, izlanda dilinde jördh, danimarkaca jord, got dilinde airtha, orta ingilizce erthe; coğrafi ve tarihî açıdan daha gerilere gidersek “arz”, aramca aratha veya ereds, kürtçe erd veya ertz ve ibranîce eretz diye geçer. ”
orta karadenizde bulunan bir sahil kentidir.giresun ve samsun şehirleri arasında kalmaktadır.

gerçekten hoş bir doğaya sahiptir.genel ifadeyle yeşille mavinin birlşetiği yerlerden biridir.kışın bol yağmurlu ve kapalı,yazın ise genelde güneşli ve aşırı nemli bir havası vardır.güneşli günlerde ordu nun yaylalarına çıkmak ve temiz hava almak insanın ömrüne ömür katar.sanılanın aksine güneşlenilecek ve denize girilecek yerleri çoktur.birçok koyu ve plajı vardır bu şehrin.merkezinde olmasada çevre ilçelerinde plajları çoktur.

ekonomisi daha çok fındığa bağlıdır fakat fındığın yetişmesinin ve bakımının zor olması halkını son yılllarda kivi yetiştirmeye itmiştir.ekonomik yapısı çokda kötü olmayan bir halkı vardır.zenginlerini daha çok fındık tüccarları oluşturur.

sosyal yönden zayıftır ama bu daha çok genç nufüsun azlığına bağlıdır.üniversitesi konusunda önemsenmeyen bir şehir olması gelişmemesinde katkıda bulunmuştur.yinede birçok anadolu şehrinden daha gelişmiş bir yapısı vardır.bir boztepeye çıkıp orduyu izlemek,fidangörde gezmek,belli başlı lokantalarda taze balık yemek,gündüzleri sayılı kafelerinde oturmak insanı ancak 1 hafta oyalar,ondan sonra sıkılırsınız ztn.insanları sıcak kanlıdır ve doğu karadeniz şehirlerine oranlara sinirli deildir.laz hiç deildir.

kısacası gidip görülesi bir şehirdir.

Bir önceki yazımız olan Orucu bozan şeyler nelerdir başlıklı makalemizde Orucu bozan durumlar, Orucu bozan durumlar nelerdir ve Orucu bozan şeyler hakkında bilgiler verilmektedir.

önceki sohbet yazısı
sohbet Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?