google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı okuma
yorum sayısı yorum yok

Yozgat Sohbet


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sohbetelit/public_html/wp-content/plugins/onceki-yazi-linki/onceki_yazi_linki.php on line 56

Yozgat Sohbet www.sohbetelit.net ailesi şimdi sizlere Yozgat Sohbet odaları açmaya karar verdik. Yozgat Sohbet odaları, ve Yozgaz hakkında sizler için kısa bir tanıtım yapmak istiyoruz.
“ilin, asıl adı “bozok” olup, zamanla “yozgat” olarak değiştirilmiştir. oğuz’ların; “bozok” koluna mensup türkmenlerin bu bölgeye akınıyla birlikte, yöre “bozok” ismiyle anılmıştır. 1800’lü yıllara doğru bu ismin yanı sıra “yozgat” adı da telaffuz edilmiştir.

“yozgat” adının menşei konusunda ise, değişiki söylentiler ileri sürülmektedir:

bir rivayete göre, yozgat saray köyü’nden (bugün itibariyle kasaba) itibaren aşağıdan yukarıya doğru kat kat yükselmektedir. bu kat kat yükselişindin ve rakımının yüksekliğinden dolayı önceleri “yüz kat” denmiş, zamanla bu isim söylene söylene “yozgat” halini almıştır.

diğer bir rivayete göre; aşiret reisi ömer cabbar ağa’nın yüzü çopurdu. bu yüzden kendisine çopur veya çapar koca derlerdi. söylentiye göre cabbar ağa, sürülerini bir yaz günü yaylakta otlatırken karşısına hızır (as) çıkıyor ve davar sahibi cabbar ağa’dan içmek için süt istiyor. güler yüzlü ömer ağa hemen misafirine ikramda kusur etmeyerek, gönül hoşluğu ile sütü ikram eder. hızır (as) sütü içtikten sonra çok memnun kalır ve cabbar ağa’ya “çobanoğlu, yozuna yoz katılsın, memleketinin adı yoz-kat olsun” diyor. bu sözü söyleyerek kayboluyor. temeli böyle olan yoz-kat söylene söylene yozgat halini alıyor.

ismin kaynağı hakkında her ne kadar tatmin edici bir bilgi yoksa da uzun yıllar bu havalinin böyle anıldığı
bilinmektedir.

birinci büyük millet meclisinde kütahya mebusu cemil bey tarafından verilen bir takrir ile yozgat ismi bozok olarak değiştirilmiş, bilahare 23 haziran 1927tarihinde bozok mebusu süleyman sırrı (içöz) bey ve arkadaşlarının verdiği bir takrirle bozok ismi tekrar yozgat olarak değiştirilmiştir.”
Yozgat Sohbet odaları. Sevgili www.sohbetelit.net ve www.laklak.org ailesi, sitemize girip, Yozgat Sohbet odalarına girerek Yozgatlı Hemşerilerimiz ile sohbet edebilir, tanışıp arkadaş olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken siteye girip, Yozgat Sohbet odalarına girmektir. Ayrıca sitemizde güncel oyun odaları ve 7/24 sizlerin hizmetinde olan online radyomuz vardır. Radyo yayınını da sevdiklerinize istek isteyebilir onlara şarkı armağan edebilirsiniz. Hepinizi bekliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Van Sohbet başlıklı makalemizde chat, Chat odaları ve sohbet hakkında bilgiler verilmektedir.

önceki sohbet yazısı
sohbet Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?